Consulting IT

Tworzenie oprogramowania to proces, który znacząco wpływa na rozwój i działanie biznesu. Z tego powodu warto dobrze go zaplanować oraz przejść pełną ścieżkę przygotowania i analizy danych potrzebnych do realizacji projektu. Jak dobrze przygotować się do rozpoczęcia prac nad tworzeniem oprogramowania dla Twojego biznesu? Rozwiązaniem jest consulting IT, który przeprowadzą z Tobą specjaliści Escola.

Kiedy potrzebny jest consulting IT?

Właściwie już na etapie powstania pomysłu aplikacji czy programu, warto podjąć profesjonalne działania związane z analityką. Dzięki temu bardzo szybko wypracujesz koncepcję finalnej wersji projektu oraz sposobu realizacji konkretnych potrzeb biznesowych.

Jednym z głównych powodów niepowodzeń w projektach IT, jest brak jasno określonych oczekiwań. Prowadzi to nie tylko do trudności w odnalezieniu właściwej tożsamości Twojego oprogramowania, ale utrudnia znalezienie i sprawne realizowanie potrzeb biznesowych, na jakie projekt ma odpowiadać.

IT Consulting to sposób na znalezienie odpowiedzi, jaki cel osiągnie firma dzięki aplikacji oraz w jaki sposób go zrealizuje. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój pomysł odniesie sukces w planowanym obszarze.

Jak działa consulting IT?

Szereg działań, jakie można przeprowadzić przed przystąpieniem do realizacji projektu, pozwala na sprawne jego przeprowadzenie i ograniczenie ryzyka porażki. Jakie to działania?

Głównym elementem przygotowania do rozpoczęcia prac projektowych, jest zebranie danych i przeprowadzenie ich analizy. Już na samym początku warto zadać sobie kilka istotnych pytań

It Consulting

 dotyczących pomysłu:

  • Czy wiesz, ile będzie kosztować Twoja aplikacja?
  • Co dokładnie będzie robić?
  • W jaki sposób będziespełniać swoje funkcje?
  • Czy będzie odpowiedzią na potrzeby użytkowników? 
  • Jak opowiesz o niej klientom lub inwestorom?
  • Jak będziesz ją promować?

Jak widzisz, elementów, które sprowadzają się na sprawnie przygotowaną koncepcję oprogramowania, jest wiele. Do tego każda z nich wymaga precyzyjnego opisania, tak aby uniknąć błędów w fazie realizacji. Dlatego consulting prowadzony już od momentu powstania pomysłu, uwalnia od ryzyka straty czasu i środków.

Skąd wziąć istotne dla consulting IT informacje?

Istnieje bardzo wiele źródeł informacji przydatnych podczas rozwijania nowej koncepcji. W kontekście biznesowym najważniejsze będą jednak konkretne obszary, które pozwolą na dopracowanie pomysłu i zaplanowanie jego realizacji. Jakie to obszary?

Research firmy

Podstawowe dane o Twoim biznesie oraz jego otoczeniu to wiedza, która definiuje kontekst rozwijania pomysłu. Często czynniki marketingowe, finansowe czy sprzedażowe potrafią bezpośrednio oddziaływać na finalny wygląd i funkcjonalność programu.

Research klientów

Niezależnie, czy użytkownikami Twojego oprogramowania będą Twoi klienci, czy pracownicy, wszystkie tworzone rozwiązania powstają z myślą o optymalizacji biznesu. Dlatego wiedza o klientach jest kluczem do realizacji projektu, który realnie wpłynie na rozwój Twojej firmy. Sprawnie przeprowadzony consulting IT doprowadzi do uzyskania klarownych odpowiedzi na temat klientów, ich zachowań i potrzeb.

Analiza konkurentów

Konkurencja to niezastąpione źródło informacji. Porównanie schematów działania, rezultatów czy działań w obszarze podobnego oprogramowania pozwoli uniknąć niektórych błędów, czy skutecznie odpowiedzieć na proponowane przez nich rozwiązania.

Benchmarking

Znalezienie dobrego punktu odniesienia i możliwość porównania pomysłu z realnie działającym rozwiązaniem, to nieoceniona wartość dla każdej analizy. Dzięki temu można w łatwy sposób uzyskać kontekst i odnieść się do faktycznej sytuacji rynkowej.

Segmentacja klientów

Uszeregowanie odbiorców według rozmiarów przedsiębiorstw, zachowań na rynku, działalności w social mediach lub ilości zakupów pozwala na szybki ogląd sytuacji. Dzięki temu zyskujesz klarowną wizję dotyczącą przyszłych użytkowników oprogramowania.

Badanie persony zakupowej

Buyer persona, stworzona na podstawie zebranych informacji, definiuje obraz klienta. Oprócz określenia potencjalnych użytkowników, wielkości ich zakupów i problemów do rozwiązania, określa się ścieżkę decyzyjną, szybkość podejmowania realizacji zakupów i konsumpcję treści.It Consulting Escola

Jaki rezultat przynosi consulting IT?

Ścieżka rozpoczynająca się od pomysłu, a kończąca się wdrożeniem oprogramowania, jest tym łatwiejsza do przejścia, im bardziej pomysł jest dopracowany. Klarowna wizja końcowego rozwiązania, pozwala na dokładne zaplanowanie całego procesu jego tworzenia. Dzięki temu unikniesz niepowodzeń, a cały projekt zakończy się wdrożeniem odnoszącym sukces.

Wiedza, jaką uzyskasz dzięki consultingowi to przede wszystkim niezastąpiony wkład do skutecznego działania na kolejnych etapach procesu realizacji projektu.